Mevlana C.Rumi: Aşk-ı Şems – Divan-ı Kebir’den Seçmeler-3

slide92• Gönül bir mağara, Tebrizli Şems de bir dost. Bir dost için bu mağaranın îahmetine katlanmaya mecburum.

• Ey Tebrizli Şems! Çağır beni, Sur’un üfürülmesi senin çağırmandır.

• Ey Tebriz şehrinin iftihar ettiği Şemseddin! Bu seferden bir kere daha geri dön! Allah aşkına gel, biz bir tek aşka, senin aşkına tutulmuşuz, o aşk ile oyalanmadayız.

• Tebrizli Şems bana, îskender gibi tac, taht, saltanat verdi de ben manalar ordusunun baş komutanı oldum.

• Ey Tebrizli mana padişahı Şemseddin! Sana bir tek aşık olarak ben yeterim. Toplantı günlerinde mum gibi yanar, meclisi nüurlandırırım. Nefisle savaş gününde ise demir gibi dayanır dururum.

• Fakat can, Tebriz’e Hakk’ın Şemseddin’ine giderse, sözlerimdeki bütün sırları sona erdirir.

• Ey Tebrizli Şems! Sana armağanım, gönül denizinin incileridir. Fakat tertemiz canından utanıyorum da onları deniz gibi gizlice getiriyorum.

• Tebrizli Şems’in verdiği bir şey var ya, işte, sen, benden onu iste, onu ara!

• Haydi yürü, Tebriz şehrine git! Bu hallerin açıklanmasını Şemseddin’den iste! Çünkü bütün bu hallere beni Şemseddin ulaştırdı.

• İstiyorum ki, bu hasta gönlüm Tebrizli Şems’in himmetiyle iyileşsin, sıhhat bulsun.

• Şems’in nuru, aşk mumlarını yaktı da binlerce ilahî sır malum oldu, anlaşıldı.

• Tebrizli Şems’in tılsımlarında, büyülerinde şaşılacak hazineler gizlendi.

• Ey Şems, sen olmadıkça sema’ haramdır. Çalgı da şeytan işidir ve taşlanmıştır.

• Sevgilim! Senin aşkının yoluna döşenmişim; basıp geçmen için yerlere serilmişim! Yanıyorum; ne olur ateşime su serp! Ey dünyadaki gizli ay, ey Tebrizli Şemseddin!..

 

Mevlana Celaleddin Rumi

Tarih Gönderen murathanay 3 Yorum

3 Yorum - Mevlana C.Rumi: Aşk-ı Şems – Divan-ı Kebir’den Seçmeler-3

 1. aAsmiN

  Dinle beni yüreğim. Sadece ve sessizce dinle, ve selam et yüreğim. Sevdaya aşka dair her ne varsa hepsine selam et. Bir yalvarışla çıkmıştık yola biz. Bir haykırışla. Umutlarımızı anlatmıştık susayan gönüllere. Biz Sevdanın esiriydik yüreğim.
  Örtsün yüreğim gece bütün yaralarımızı. Saklasın bizim göz yaşlarımızı. Elimizi kaldırdık ya semaya biz. Unutma yüreğim biz istedik aşık olmayı Rabbimiz’den. Biz istedik dertleri can-ı gönülden. Gelsin dedik. Sevginin fedakârlığı olacaktı elbet. Yüreğim aşıklar için burası sadece bir gölgelikti. Yani o kadar kısaydı. O yüzden aşıklar buraya hiç kıymet vermediler. Kimseyi incitmediler. Değmezdi ki zaten bir gölgelikti bura onlar için. Onların yurdu aşıklar diyarıydı. Ne kadar uzağız dimi yüreğim oraya. Gayret yüreğim. Gayret ve az sabret yüreğim. Nereye gidiyor bu insanlar diye ağlayalım yüreğim ağlayalım. Bize sevgiyi öğretmişti Rabbim. Sevgiyi tanımamız için bize anne baba eş dost göndermişti. Ama bunlar araçtı yüreğim. Basamak basamak Hakk`a ulaşmak için. Sevmekti yüreğim sadece O`nun için, hüzün mevsiminde dökülen yaprak gibiyiz. Savrulduk her yere. Kaybettik benliğimizi. Unuttuk nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi. Ve şimdi yüreğim. hatırlama ve hatırlatma zamanı. Gözler sahtelikleri gördü hep. Eller sahteye uzandı hep.
  Kaç el yetim başını okşuyor yüreğim. Kaç el bir gözyaşı siliyor. Oysa ki bu eller bize yüreklere dokunmak için verilmişti, ve kaçımız şimdi gerçekleri görüyor. Kaçımız işine geleni görüyor. Oysa yüreğim, bu gözler hakki görmek için verilmemiş miydi? Ve kaçımızın kulağın da sevgi sözcükleri çınlıyor. Kaçımız iyi şeyler duyuyoruz. Oysa bunların hepsi bize bir duyguyu büsbütün yaşamak için verilmişti. Aşk.
  Íşte o zaman göz onu görürdü, Kulak onu duyardı, ayak ona varırdı, el ona uzanırdı. Hasret yükünü sırtlayarak çok yollar aldık. Göz yaşlarımızı gönlümüze akıttık. Ve yüreğim senle beraber kanadık, acıtıldık, incitildik, itildik. Varsın yapsınlar yüreğim…

   
 2. eşk

  Seni bağrıma değil, bağrımı ve başımı ayağının altına bastım.
  Gözüm toprak olacak, ama gönlüm daima aşk kokacak.
  Hz. Mevlana

   
 3. Berna

  Pulsuz mektubumu al artık Şems,
  Ben sensizim, duamda istediğim sensin ama yoksun güneşim. Doğmuyorsun geceme.
  Aşkıma aşk katacak sözlerin yok, her şey sensiz karanlık.
  Harfsiz sözsüz aşkı doku yüreğime. Susarak hissettir kalbime Şems.
  Şems gel. Tek sözüm gel artık!
  -Mevlana Celaleddin-i Rumi

   

Yorum Yapın

Bu yazı 9.650 kez görüntülenmiştir
Copyright © 2011 – 2014. Powered by Murat Hanay. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede yer alan eserlerin telif hakları eser sahiplerinin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Bu site hiç bir şekilde kâr amacı gütmemekte olup, yer alan tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Bir eserin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait eserlerin siteden 24 saat içinde yayından kaldırılması garanti edilir.